Kategoriler
CloudFlare

CDN nedir?

Bir içerik dağıtım ağı (CDN), İnternet içeriğinin hızlı bir şekilde teslim edilmesini sağlamak için birlikte çalışan, coğrafi olarak dağıtılmış bir sunucu grubunu ifade eder.

Bir CDN, HTML sayfaları, javascript dosyaları, stil sayfaları, resimler ve videolar dahil olmak üzere İnternet içeriğini yüklemek için gereken varlıkların hızlı bir şekilde aktarılmasına olanak tanır. CDN hizmetlerinin popülaritesi artmaya devam ediyor ve bugün web trafiğinin çoğu, Facebook, Netflix ve Amazon gibi büyük sitelerden gelen trafik dahil olmak üzere CDN’ler aracılığıyla sunuluyor.

Düzgün yapılandırılmış bir CDN, Web sitelerini Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDOS) saldırıları gibi bazı yaygın kötü niyetli saldırılara karşı korumaya da yardımcı olabilir .

Bir CDN, bir web barındırıcısı ile aynı mıdır?

Bir CDN içeriği barındırmaz ve uygun web barındırma ihtiyacının yerini alamazken, içeriği ağ ucunda önbelleğe alarak web sitesi performansını artırmaya yardımcı olur . Birçok web sitesi, performans ihtiyaçlarını geleneksel barındırma hizmetleri tarafından karşılanmakta zorlanır , bu yüzden CDN’leri tercih ederler.

Barındırma bant genişliğini azaltmak , hizmet kesintilerini önlemeye yardımcı olmak ve güvenliği artırmak için önbelleğe almayı kullanarak , CDN’ler geleneksel web barındırma ile birlikte gelen bazı önemli sorunların giderilmesi için popüler bir seçimdir.

CDN kullanmanın faydaları nelerdir?

Bir CDN kullanmanın faydaları bir İnternet mülkünün boyutuna ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişse de, çoğu kullanıcı için birincil faydalar 4 farklı bileşene ayrılabilir:

 1. Web sitesi yükleme sürelerini iyileştirme – Yakındaki bir CDN sunucusunu kullanarak (diğer optimizasyonların yanı sıra) içeriği web sitesi ziyaretçilerine daha yakın dağıtarak, ziyaretçiler daha hızlı sayfa yükleme süreleri yaşarlar. Ziyaretçiler yavaş yüklenen bir siteden uzaklaşmaya daha meyilli olduklarından, bir CDN hemen çıkma oranlarını azaltabilir ve insanların sitede geçirdiği süreyi artırabilir. Başka bir deyişle, daha hızlı bir web sitesi daha fazla ziyaretçinin daha uzun süre kalacağı ve daha uzun süre kalacağı anlamına gelir.
 2. Bant genişliği maliyetlerini düşürmek – Web sitesi barındırma için bant genişliği tüketim maliyetleri, web siteleri için birincil masraftır. Önbelleğe alma ve diğer optimizasyonlar yoluyla CDN’ler, bir kaynak sunucunun sağlaması gereken veri miktarını azaltabilir ve böylece web sitesi sahipleri için barındırma maliyetlerini azaltabilir.
 3. İçerik kullanılabilirliğini ve yedekliliği artırma – Büyük miktarlarda trafik veya donanım arızaları, normal web sitesi işlevini kesintiye uğratabilir. Dağıtılmış doğası sayesinde, bir CDN daha fazla trafiği idare edebilir ve birçok orijinal sunucudan daha iyi donanım arızasına dayanabilir.
 4. Web sitesi güvenliğini iyileştirme – Bir CDN, DDoS azaltma , güvenlik sertifikalarında iyileştirmeler ve diğer optimizasyonlar sağlayarak güvenliği artırabilir .

Bir CDN nasıl çalışır?

Bir CDN, özünde, içeriği olabildiğince hızlı, ucuz, güvenilir ve güvenli bir şekilde sunmak amacıyla birbirine bağlı bir sunucu ağıdır. Hızı ve bağlantıyı iyileştirmek için bir CDN, sunucuları farklı ağlar arasındaki değişim noktalarına yerleştirecektir.

Bu İnternet değişim noktaları (IXP’ler) , farklı İnternet sağlayıcılarının, farklı ağlarından kaynaklanan trafiğe birbirlerine erişim sağlamak için bağlandıkları birincil konumlardır. Bir CDN sağlayıcısı, bu yüksek hızlı ve yüksek oranda birbirine bağlı konumlarla bağlantı kurarak, yüksek hızlı veri dağıtımında maliyetleri ve geçiş sürelerini azaltabilir.

Sunucuların IXP’lere yerleştirilmesinin ötesinde, bir CDN, standart istemci / sunucu veri aktarımlarında bir dizi optimizasyon yapar. CDN’ler Veri Merkezlerini dünya çapında stratejik konumlara yerleştirir, güvenliği artırır ve çeşitli arıza türlerinden ve İnternet tıkanıklığından kurtulmak için tasarlanmıştır.

Gecikme – Bir CDN, web sitesi yükleme sürelerini nasıl iyileştirir?

İçerik yükleyen web siteleri söz konusu olduğunda, site yavaşladığından kullanıcılar hızlı bir şekilde ayrılır. CDN hizmetleri, aşağıdaki şekillerde yükleme sürelerinin azaltılmasına yardımcı olabilir:

 • Bir CDN’nin küresel olarak dağıtılmış yapısı, kullanıcılar ve web sitesi kaynakları arasındaki mesafenin azaltılması anlamına gelir. Bir web sitesinin kaynak sunucusunun yaşadığı her yere bağlanmak zorunda kalmak yerine , bir CDN, kullanıcıların coğrafi olarak daha yakın bir veri merkezine bağlanmasını sağlar . Daha az seyahat süresi, daha hızlı hizmet anlamına gelir.
 • Verimli yük dengeleme ve katı hal sabit sürücüler gibi donanım ve yazılım optimizasyonları, verilerin kullanıcıya daha hızlı ulaşmasına yardımcı olabilir.
 • CDN’ler, küçültme ve dosya sıkıştırma gibi taktikler kullanarak dosya boyutlarını azaltarak aktarılan veri miktarını azaltabilir . Daha küçük dosya boyutları, daha hızlı yükleme süreleri anlamına gelir.
 • CDNs da kullanan siteleri hızlandırabilir TLS / SSL bağlantısının yeniden optimize ederek ve TLS hatalı çıkış sağlayarak sertifikalarını.

Bir CDN’nin web sitelerinin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olduğu tüm yolları keşfedin

Güvenilirlik ve Yedeklilik – Bir CDN bir web sitesini her zaman çevrimiçi olarak nasıl tutar?

Çalışma süresi, İnternet özelliği olan herkes için kritik bir bileşendir. Kötü niyetli saldırıların bir sonucu olarak veya sadece popülerliğin artması sonucu donanım arızaları ve trafikteki ani artışlar, bir web sunucusunu çökertme ve kullanıcıların bir siteye veya hizmete erişmesini engelleme potansiyeline sahiptir. Çok yönlü bir CDN, kesinti süresini en aza indirecek birkaç özelliğe sahiptir:

 • Yük dengeleme, ağ trafiğini birkaç sunucuya eşit olarak dağıtır ve trafikteki hızlı artışları ölçeklendirmeyi kolaylaştırır.
 • Akıllı yük devretme, donanım arızası nedeniyle bir veya daha fazla CDN sunucusu çevrimdışı olsa bile kesintisiz hizmet sağlar; yük devretme, trafiği diğer operasyonel sunuculara yeniden dağıtabilir.
 • Bir veri merkezinin tamamının teknik sorunları olması durumunda, Anycast yönlendirme trafiği başka bir kullanılabilir veri merkezine aktararak hiçbir kullanıcının web sitesine erişimini kaybetmemesini sağlar.

Bir CDN’nin web sitelerini çevrimiçi tutmaya nasıl yardımcı olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin

Veri Güvenliği – Bir CDN verileri nasıl korur?

Bilgi güvenliği, bir CDN’nin ayrılmaz bir parçasıdır. Bir CDN, bir siteyi yeni TLS / SSL sertifikalarıyla güvende tutabilir, bu da yüksek standartta bir kimlik doğrulama, şifreleme ve bütünlük sağlar. CDN’leri çevreleyen güvenlik endişelerini araştırın ve içeriği güvenli bir şekilde sunmak için neler yapılabileceğini keşfedin. CDN SSL / TLS güvenliği hakkında bilgi edinin

Bant Genişliği Giderleri – Bir CDN, bant genişliği maliyetlerini nasıl azaltır?

Bir kaynak sunucu bir isteğe her yanıt verdiğinde, bant genişliği tüketilir. Cloudflare CDN gibi bir CDN’nin kaynak taleplerini nasıl azalttığını ve bant genişliği maliyetlerini nasıl düşürdüğünü görün .

Kaynak:https://www.cloudflare.com/learning/cdn/what-is-a-cdn/

Hayat Paylaşınca Güzel: