Kategoriler
Genel

Dofollow Link Nedir?

Dofollow Link Nedir

Dofollow link kavramı bir site içerisinde bulunan belirli linke sitenin referans olduğunu belirtmektedir. Dofollow link köprü üzerinden de bağlantı kurulmasını sağladığı için herhangi bir yönlendirme ihtiyacı olmadan etiket yapılmasını sağlamaktadır.

Dofollow link, Google üzerinden belirlenmekte olan bir kriterdir. Bir sitenin yönlendirmesi üzerinden linke giriş yapılması Google tarafından yetkin olarak adlandırılmasını sağlamakta ve prestijini arttırmaktadır. Aynı zamanda arama sayılarından da etkilenildiği için referans olunan adresler oldukça önemlidir.

Bu linkler, adres kodunda /a harfi ile belirtilmektedir. Site kullanıcıların Dofollow linkleri yine aynı kod üzerinden yenilemeleri ya da güncellemeleri gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Nofollow Link Nedir?

Nofollow link yine Google üzerinden belirlenmekte olup bir linke referans olunmadığı anlamına geldiği için Dofollow link özelliklerinden farklı olmaktadır. Bu linkler, arama motoru botlarının takip etmediği linkler olacağından doğru bir biçimde belirlenmeleri gerekmektedir.

Nofollow linkler aynı zamanda bir başka site içeriğinde oluşan yasal sorunlardan sorumlu tutulmamak adına da oldukça önemlidir. Dofollow linkinde referans dolayısıyla sorumluluk da bulunurken, Nofollow linklerde herhangi bir sorumluluk bulunmamaktadır.

Dofollow link arama motorundaki aranma sayısını mevcut siteye de mal ederken, Nofollow link de tam terci olarak arama motorları üzerinden etkilenmemek adına kullanılmakta olan linkler olarak bilinmektedir. Bu nedenle SEO konusunda da her iki linkin doğru kullanılması önemli hale gelmektedir.

Nofollow ve Dofollow Hangi Amaçlarla Kullanılan Linklerdir?

Nofollow ve Dofollow linklerinin kullanım amaçları başta arama motorlarındaki sıralamalar ile ilgili olmaktadır. Dofollow linkler sayesinde daha fazla aranma elde edilirken, Nofollow linklerde ise sıralamayı aşağı çekecek etiketlere sınırlama getirilmesi amaçlanmaktadır.

Bu amaçlar doğrultusunda kullanılmakta olan web sitelerinin de nitelikleri belirlenmektedir. Dofollow linklerindeki kaliteli içerikler, mevcut sitenin de ziyaretçiler tarafından zengin içerikleri olan bir adres olarak tanınmasını sağlamaktadır.

Nofollow link kullanımları ile bir çeşit önleyici çalışma olarak bilinmektedir. Sitenin dış faktörlerden gelecek olumsuz etkilere karşı korunması amacıyla Nofollow linklerinden uygun olanların kullanılması gerekmektedir. Bu sayede olası SEO sorunlarına karşı da erken önlem alınmış olmaktadır.

Nofollow ve Dofollow Linklerinin SEO Kullanımı Açısından Farkları Var Mıdır?

Nofollow ve Dofollow linklerinin SEO kullanımı açısından farkları pozitif ve negatif olacak şekillerde belirlenmektedir. Bu farklar içerisinde Dofollow olumlu etkiler sunan bir link kullanımı iken Nofollow ise olumsuz etkilerin önlenmesini sağlayan bir uygulama olarak bilinmektedir.

Nofollow linkler genel olarak içerik bakımından kaliteli içerikler bulundurmadığı için Spam kategorisinde yer almaktadır. Bu nedenle Nofollow olarak kullanılmamaları durumunda mevcut sitenizin de spama düşmesi gibi sonuçların ortaya çıkabileceği bilinmektedir.

Dofollow link ise site içerisinde buluna kalitenin aynı zamanda SEO ile uyumlu olarak da arama motorları sıralamasında kendini göstermesini sağlayan bir araçtır. Fakat bu linkler referans sayılacağı için iyi seçilmesi gerekmektedir.

Hayat Paylaşınca Güzel: