Kategoriler
Genel

IIS Web. Config ile SEO Uyumlu Domain Yönlendirme Nasıl Yapılır?

IIS Web. Config ile SEO Uyumlu Domain Yönlendirme Nasıl Yapılır?

IIS Web. Config ile SEO uyumlu domain yönlendirme yapabilmek için 301 yöntemi kullanılabilmektedir. Bu yöntem sayesinde sitelerde değişiklik yapmadan güncel adreslere yönlendirme sağlanabilmektedir. IIS Web. Config ile SEO uyumlu domain yönlendirme aynı zamanda kök dosyanın da Web. Config olarak dosyalanması ile yapılabilmektedir.

Bu işlem adres değişikliği yapmayı gerektirmediği için hem site yöneticileri hem de kullanıcıları için avantajlı bir yöntem olarak bilinmektedir. Yapılan yönlendirme sayesinde arama motorlarındaki yeri değişmeden sitelerin güncellenmesi mümkün olmaktadır.

Yönlendirme işlemleri aynı zamanda site kullanıcılarının güvenini sağlamak açısından da önemli olmaktadır. URL adresleri değişen siteler için güven içermeyen bir durum oluşurken aynı adres üzerinden yapılan yönlendirmelerin daha fazla güven verdiği bilinmektedir.

IIS Web. Config 301 Yönlendirmesi Neden Yapılır?

IIS Web. Config 301 yönlendirmesinin yapılmasının nedeni öncelikli olarak bir web sitesinin herhangi bir marka ya da içerik üreticisi ile anlaşması durumunda ilgili bölümlerden yönlendirme yapılması gerekliliği olarak bilinmektedir. Bu durum aynı zamanda bir proje üzerinde ortak iş yapmakta olan iki farklı marka için de geçerli olmaktadır.

Site içerisinde yapılmakta olan yönlendirmenin bir diğer nedeni ise SEO uyumunun sürdürülebilir olması olarak bilinmektedir. SEO uyumu, arama motorları içerisinde ilgili URL adresinin bulunduğu yer olarak bilinmektedir. Yeni bir adres alındığında mevcut yerin değişmesi zorunlu olacağı için aynı link üzerinden geçiş yapılması daha etkili bir yöntem olarak tercih edilmektedir.

IIS Web. Config ile SEO uyumlu domain yönlendirme yapılması sayesinde bu iki neden için de etkili bir sonuç alınması mümkün olmakta ve mevcut içerikler istenen yönlendirmelerde kolaylıkla sunulabilmektedir.

IIS Web. Config ile SEO Uyumlu Domain Yönlendirme İşleminin Adımları Nelerdir?

IIS Web. Config ile SEO uyumlu domain yönlendirme işleminin adımları şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Yönlendirme öncesinde yeni içeriğin hazır olması gerekmektedir.
  • İçeriğin hazırlandığı site linki de yönlendirme için eksiksiz olarak oluşturulur.
  • Google üzerinden alan adının değişikliğine dair bir beyanda bulunulur.
  • Yapılan değişikliğin yönetici paneli üzerinden güncellenerek hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

Bu adımlarla birlikte Google site haritası belirlenmesi son adım olarak bilinmektedir. Bu adımdan sonra getirme işlemleri yapılarak, link kullanıma hazır hale gelmektedir.

IIS Web. Config ile SEO Uyumlu Domain Yönlendirme İşlemleri Nelerdir?

IIS Web. Config ile SEO uyumlu domain yönlendirme işlemleri site içeriklerinin farklı bir URL adresine taşınması olarak bilinse de kalıcı ve geçici olarak yapılmakta olan iki farklı işlem modeli bulunmaktadır. 301 yöntemi üzerinden yapılan taşımalar kalıcı olarak kullanılırken, 302 üzerinden yapılan işlemler ise belirli bir süre ile sınırlandırılmaktadır.

IIS Web. Config ile SEO uyumlu domain yönlendirme yapmak isteyenlerin de öncelikli olarak hangi amaçla bu ihtiyacı duyduklarını belirlemeleri ve sonrasında ilgili adımları takip etmeleri gerekmektedir

Hayat Paylaşınca Güzel: