Kategoriler
Genel

MAPI Nedir?

MAPI Nedir

MAPI teknolojisi sunucuların mesajlaşma sistemlerini programlamalarını sağlayan bir ara yüz olmakla beraber aynı zamanda Microsoft sistemlerinin de içeriğinde barındırdığı tüm özelliklerin de etkin bir biçimde kullanılmasını sağlamaktadır. MAPI ara yüzü sayesinde pek çok bilginin de senkronize edilmesi sağlanacağından kolaylıklar sunduğu bilinmektedir.

MAPI uygulaması sayesinde e-posta mesajlaşmalarının da kolaylıkla saklanması mümkün olmaktadır. Cihazın depolama alanının yeterli olmaması durumunda ya da zarar görmesi durumunda MAPI sayesinde mesajlaşmaların saklanması olanağı da bulunmaktadır.

Uygulama sayesinde istenen mesajlaşmaların kopya olarak istenen cihazlara indirme işlemleri de tamamlanmış olmaktadır. Bunun yanı sıra takvim işe eş güdümlü olarak kullanılacağı için uygun bir planlama ortamı da sağlamaktadır.

MAPI Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

MAPI uygulamasının özellikleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • E-posta mesajlaşmalarının cihazlardan bağımsız olarak istenen süre boyunca saklanmasını sağlamakta olup cihazlardaki sorunlardan etkilenmemesini sağlamaktadır.
  • Microsoft sistemleri ile entegre bir çalışmanın yapılmasını mümkün kıldığı için interaktif bir uygulama olarak bilinmektedir.
  • Senkronizasyon sayesinde farklı cihazlarda da eş güdümlü olarak kullanılmasını sağlamaktadır.
  • Mevcut mesajlaşmaların sunucu ile sürekli olarak uyumlanmasını sağlayacağı için herhangi bir bilgi kaybının oluşmasını önlemektedir.

Tüm bu özellikler kapsamında MAPI kullanımları ile sunucuların Microsoft sistemlerinde mevcut bulunan pek çok özelliğin aktif olarak kullanılmasını sağlayacağı için geniş avantajlı olanalar sunulduğu bilinmektedir.

MAPI ve IMAP Uygulamalarının Kullanım Farklılıkları Nelerdir?

MAPI ve IMAP uygulamalarının kullanım farklılıkları her ikisi de e-posta protokolü olmasına rağmen güncellikleri bakımından değişkenlik göstermektedir. IMAP güncel bir teknoloji olan bulut depolama sistemini kullanırken MAPI sisteminde depolama yöntemlerinde bulut sistemi bulunmamaktadır.

MAPI üzerinden farklı bir cihaz aracılığıyla mesajların okunması istendiğinde cihaza indirme işlemlerinin yapılması gerekli olurken IMAP üzerinden indirme işlemlerine gerek olmadan mesajlaşmaların takip edilme olanağı bulunmaktadır.

MAPI uygulamasının aynı zamanda akıllı cihazlardan, cep telefonlarından da kullanım olanağı bulunması nedeniyle daha geniş bir alana hitap ettiği bilinmekte ve bu nedenle daha geniş kitleler tarafından tercih edilebilmektedir.

IMAP uygulaması bir e-posta protokolü olmasının yanından alternatif bir kullanımı alanı sunmamaktadır Fakat MAPI bir grup uygulaması olduğu için sunucuların birden fazla özellikten yararlanmalarını mümkün kılmaktadır.

MAPI Çalışma Sistemi Nasıldır?

MAPI çalışma sistemi, bir sunucuya bağlanması üzerinden mümkün olmaktadır. Mesajlaşma işlemleri gerçekleşirken aynı zamanda bu işlemlerin de sistem üzerinden kaydedilmesi sağlanmaktadır.

Çalışma sistemi kapsamında aynı zamanda Microsoft takvim gibi farklı uygulamaların da entegrasyonu yapılabilmektedir. Fakat bunun için gerekli olan talimatların verilmesi ve devamında sunucuların yanıt vermesi beklenmelidir.

MAPI sunmuş olduğu geniş olanaklar sayesinde diğer ara yüzlere göre daha avantajlı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle güncel programlama sistemlerine rağmen hala en çok tercih edilen program grupları arasında yer almaya devam etmektedir. Aynı zamanda bilgilerin kaybolmasının önlendiği için mesajlaşma sistemlerini aktif kullananlar için önemli olmaktadır.

Hayat Paylaşınca Güzel: