Kategoriler
CloudFlare

Site hızı nedir?

Site hızı nedir?

Bir müşteri bir restoranda yemek yemek için oturduğunda, garsonun yavaş hizmet vermesi genellikle Yelp yorumlarının zayıf olmasına ve daha az gelecekteki müşteriye neden olur. Benzer şekilde, yavaş site hızı, düşük arama motoru sıralamalarına, daha düşük genel site trafiğine ve olumsuz kullanıcı deneyimlerine neden olabilir.

Web sitesi hızı veya web sitesi performansı, bir tarayıcının belirli bir siteden tam işlevli web sayfalarını ne kadar hızlı yükleyebildiğini ifade eder. Bir tarayıcıda yavaş çalışan kötü performans gösteren siteler kullanıcıları uzaklaştırabilir. Tersine, hızlı yüklenen siteler genellikle daha fazla trafik alacak ve daha iyi dönüşüm oranlarına sahip olacaktır.

Site Hızı

Site hızı neden önemlidir?

Dönüşüm oranı:

Çok sayıda çalışma, site hızının dönüşüm oranını (veya kullanıcıların istenen bir işlemi tamamlama oranını) etkilediğini göstermiştir . Daha fazla kullanıcı yalnızca hızlı yüklenen sitelerde kalmakla kalmaz, aynı zamanda daha yavaş sitelere kıyasla daha yüksek oranlarda dönüşüm sağlar. Birkaç şirket, sayfa yükleme süresindeki birkaç milisaniyelik bir azalmanın dönüşümleri artırdığını bulmuştur:

  • Mobify, ana sayfalarının yükleme süresini 100 milisaniye düşürmenin, oturuma dayalı dönüşümde% 1,11 artışla sonuçlandığını buldu.
  • Perakendeci AutoAnything, sayfa yükleme süresini yarıya indirdikten sonra satışlarda% 12-13 artış elde etti
  • Walmart, sayfa yükleme süresini bir saniye artırmanın dönüşümleri% 2 artırdığını keşfetti

Sonuç olarak, site performansını iyileştirmek, dönüşüm oranı optimizasyonunun büyük bir parçasıdır.

Çıkma Oranı:

Hemen çıkma oranı, bir web sitesinden yalnızca bir sayfayı görüntüledikten sonra ayrılan kullanıcıların yüzdesidir. Bir sayfa birkaç saniye içinde yüklenmezse, kullanıcılar büyük olasılıkla pencereyi kapatabilir veya başka bir yere tıklayabilir. BBC, sayfalarının yüklenmesi için geçen her saniye için toplam kullanıcılarının% 10’unu kaybettiklerini keşfetti.

SEO en iyi uygulamaları:

Google, ilgili bilgileri kullanıcılara olabildiğince çabuk almaya öncelik verme eğiliminde olduğundan, site performansı Google arama sıralamasında önemli bir faktördür. Bir sitenin mobil cihazlardaki performansı özellikle SEO için önemlidir.

Kullanıcı deneyimi:

Uzun sayfa yükleme süreleri ve kullanıcı eylemlerine düşük yanıt süreleri, kötü bir kullanıcı deneyimi yaratır. İçeriğin yüklenmesini beklemek kullanıcılar için sinir bozucu hale gelir ve onları siteden veya uygulamadan tamamen çıkmaya teşvik edebilir.

Web Sitesi Yükleme Süresi

Site hızını hangi faktörler etkiler?

Sayfa ağırlığı:

Bir web sitesinin yüklemesi gereken kaynak miktarı, site performansı üzerinde büyük bir etki yaratır. Büyük JavaScript dosyaları, video içeriği, yoğun CSS dosyaları ve yüksek çözünürlüklü görüntülerin tümü bir web sayfasına önemli ‘ağırlık’ veya yükleme süresi ekler. Restoran örneğine dönecek olursak, bir masaya iki veya üç yemek yerine 10 yemek dağıtan bir garson masaya daha yavaş servis yapacak; aynı şekilde, yüklenmesi için daha fazla kaynağa ihtiyaç duyan bir sayfa daha yavaş yüklenir.

Web teknolojilerinin yetenekleri arttıkça ve web siteleri daha karmaşık hale geldikçe, web sitelerini hafif tutmak (yani, küçük dosya boyutları ve hızlı yüklenen sayfalar) daha zor hale geldi. Birden çok JavaScript işlevi gerektiren tek sayfalı uygulamalardan üçüncü taraf pop-up reklamları olan sayfalara ve hareketli arka planlara sahip ana sayfalara kadar, geliştiriciler web sayfalarına her zamankinden daha fazla işlevsellik ekleyebilir ve sonuç olarak ortalama toplam sayfa ağırlığı artmaktadır.

Ağ koşulları:

Bir web sitesi hafif olacak şekilde tasarlanmış olsa bile, ağ yavaşlığından dolayı tarayıcılarda hızlı yüklenmeyebilir. Kullanılan yerel ağ ekipmanı ve ISP hizmetlerinin kalitesi ağ bağlantısını etkiler. Ek olarak, İnternete WiFi üzerinden bağlanmak yerine 3G veya 4G kullanan mobil cihazlar genellikle daha yavaş ağ bağlantılarına sahip olacaktır. Bu, büyük ölçüde geliştiricilerin elinde olmasa da, yavaş bağlantılar üzerinden bile web kaynaklarını hızlı bir şekilde sunmak için hala teknikler var. Teknikler arasında küçültme , sıkıştırma ve içeriği bir CDN ile barındırma yer alır .

Barındırma yeri:

İçeriğin gerektiği yere ulaşması için uzun bir yol kat etmesi gerekiyorsa, bu yüksek miktarda ağ gecikmesine neden olur . Örneğin, bir web sitesinin HTML ve CSS dosyaları Ohio’daki bir veri merkezinde barındırılıyorsa ve görüntüleri Florida’daki bir veri merkezinde barındırılıyorsa, batı kıyısındaki bir kullanıcının tüm bu dosyalar binlerce kilometre yol kat ederken beklemesi gerekecektir. cihazlarına.

Geliştiriciler web sitelerinin hızını nasıl ölçebilir?

Bir dizi şirket ve kuruluş, web sitesi hız testleri sunmaktadır. Birçok hız testi, performans ölçütleri sağlamanın yanı sıra bir web sayfasının sayfayı yavaşlatan ayrı öğelerini de belirleyebilir.

Hangi web sitesi performans ölçütleri önemlidir?

  • Yükleme süresi , bir web sayfasının tamamının tarayıcıda görünmesinin ne kadar sürdüğünü gösterir; bu, her HTTP isteğinin yerine getirilmesi gerektiği anlamına gelir . Sayfanın temel HTML’sine ek olarak birden çok kaynağın yüklenmesi gerektiğinden, İnternet’teki hemen hemen her sayfa birden çok HTTP isteği gerektirecektir.
  • Sayfa boyutu , sayfanın çalışması için yüklenmesi gereken tüm kaynakların toplam dosya boyutudur. Sayfa boyutu, bir tarayıcının sayfayı yüklemesinin ne kadar sürdüğünü etkiler ve ayrıca web sayfalarını yüklerken veriler için ödeme yapan mobil kullanıcılar üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.
  • Time To First Byte (TTFB) , bir tarayıcının bir web sayfası talebi ile yanıtın ilk baytının geldiği zaman arasındaki süreyi ölçer. Genel yükleme süresi daha önemlidir , ancak web sitesi performansını değerlendirirken TTFB yine de dikkate alınır ve SEO’yu etkileyebilir.
  • Yuvarlak gezileri sayısı bir istek / yanıt bir her şekilde seyahat etmek gerekiyor kaç kez tedbirler özgün sunucu ve arka. Bir web sayfası ne kadar çok gidiş-dönüş gerektirirse, gecikme o kadar fazla olur.
  • Gidiş Dönüş Süresi (RTT) , bir gidiş dönüş yapma istekleri için geçen süredir, yani talebin kaynak sunucuya ulaşması ve yanıtın, isteği yapan cihaza geri dönmesi anlamına gelir.

Cloudflare web sitelerini nasıl hızlandırır?

CDN (içerik dağıtım ağı) kullanan web siteleri çok daha hızlı yüklenir. Cloudflare CDN , içeriği son kullanıcılara daha yakın depolamak için dünya çapında 200 şehirde içeriği önbelleğe alır. Bu, gecikmeyi azaltır, çünkü kullanıcı cihazlarından gelen isteklerin kaynak sunuculara kadar gitmesi gerekmez ve sonuç olarak yükleme süresi ve RTT çok daha düşüktür.

Kaynak:https://www.cloudflare.com/learning/performance/why-site-speed-matters/

Hayat Paylaşınca Güzel: