Kategoriler
Genel

Web Push Notification Nedir?

Web Push Notification

Web Push Notification kavramı anlık bildirimler olarak açıklanmakla birlikte web siteleri tarafından belirli müşteri kitlesine yönelik sunulan bildirimler olarak bilinmektedir. Web Push Notification cep telefonları tarafından gönderilmekte olan bildirimlerin sistemi ile web tarayıcıları üzerinden bilgisayarlara gönderilmektedir.

Bu bildirim sistemi sayesinde siteyi kullanmakta olan kişilerin mobil uygulama üzerinden ya da tarayıcı üzerinden bağlantı kurmaları ayırt edilmeksizin geniş müşteri kitlelerine erişilmesi sağlanmaktadır.

Web Push Notification ile birlikte yalnızca bilgisayar üzerinden açılan web tarayıcılarının değil aynı zamanda cep telefonu üzerinden de açılan web tarayıcılarının bildirim göndermesini sağlayan bir sistem olarak bilinmektedir.

Web Push Notification Çalışma Sistemi Nasıldır?

Web Push Notification çalışma sistemi kullanıcıların öncelikli olarak sabit bir tarayıcı üzerinden giriş yapmasını zorunlu kılmaktadır. Google Chrome, Firefox gibi tarayıcılar en çok tercih edilenler olarak bilinmektedir.

Bu tarayıcıların dışında kullanılan Explorer sistemi üzerinden bildirim gönderilmediği için bu bağlantı üzerinden katılım sağlayan ziyaretçilere yönelik herhangi bir bildirim ayarı bulunmamaktadır.

Web sitesine giriş yapan ziyaretçiler için sistem üzerinden belirlenmiş olan zaman aralığı sonrasında bildirim almak istendiğine dair talep durumunu belirleyen bir kutucuk sunulmakta ve bildirim onayı veren kişilerin bilgileri sistem üzerinden kaydedilmektedir.

Bilgileri alınan ziyaretçiler, uygulama üzerinden abone olarak tanınmaktadır. Web Push Notification ile bu abonelere istenen aralıklarla veya istenen içeriklerle bildirim gönderilmesi sağlanabilmektedir.

Bu uygulama aynı zamanda kullanıcılar için özel bildirimlerin gönderilmesini de sağladığı için site ziyaretçilerinin sistem üzerinden interaktif bir katılım sağlamalarını da desteklemiş olmaktadır.

Web Push Notification Avantajları Nelerdir?

Web Push Notification avantajları öncelikli olarak ziyaretçilerin site ile bağlarının sürdürülmesini sağlamaktadır. Bu sayede siteye ziyarete gelen her kişinin mevcut bir müşteri olarak değerlendirilmesi mümkün olmaktadır.

Avantajlardan bir diğeri ise site içerisinde bulunan kampanya da ya özel uygulamalar ile ilgili olarak müşteri kitlesine kolay ve hızlı bir biçimde ulaşılmasının sağlanmasıdır. Bu sayede mevcut kitleye yönelik yapılan planlamalar da etkili bir biçimde sürdürülebilmektedir.

E-posta üzerinden sağlanan bilgilendirmelerin yanı sıra müşterilerin daha kolay fark edecekleri bir bilgilendirme alanı olması nedeniyle geri dönüşü olan etkilerin alınması da bu uygulamanın avantajları arasında yer almaktadır.

Web Push Notification Hangi Tarayıcılarda Kullanılır?

Web Push Notification İnternet Explorer üzerinden kullanılmamakta olup ziyaretçilerin bildirim alabilmeleri için şu üç tarayıcı üzerinden işlem yapmaları gerekmektedir:

  • Safari tarayıcısı bildirimlerin paylaşıldığı ilk tarayıcı olarak bilinmektedir.
  • Google Chrome ise bilgisayarların yanı sıra mobil cihazlar üzerinden de bildirim gönderilmesini sağlamaktadır.
  • Mozilla Firefox, uygulamaya destek vermeyi sağlayan en güncel tarayıcı olarak bilinmektedir.

Web Push Notification bu tarayıcılar üzerinden kurulduğunda müşterilerin belirli periyotlarla siteye ilişkin bildirim almaları mümkün olacağı için web sitelerinin de daha geniş kitlelere uzun süreli hizmet vermeleri sağlanmaktadır.

Hayat Paylaşınca Güzel: