Kategoriler
Genel

Web Sitenizin Google’da Bulunmasını Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Web Sitenizin Google’da Bulunmasını Nasıl Sağlayabilirsiniz

Yeni kurulumunu ve tasarımını tamamladığınız web sitenizi, Google arama motoru sonuçlarında görmek için bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Yeni kurulan web sitelerinde veya yeni eklenen içeriklerde sıklıkla karşılaşılan indeksleme problemi, özellikle SEO çalışmaları sırasında büyük bir sorun yaratmaktadır. Dijital dünyada hız kesmeyen rekabette öne çıkmak ve daha fazla müşteriye ulaşarak karlarını artırmak isteyen firmalar, SEO çalışmaları yaparak internet platformunu daha etkin kullanmaya ve bu pastadan daha büyük paylar almanın yollarını araştırmaya devam etmektedir.

Google tarafından bir sitenin SEO uyumlu olması oldukça önemli bir konudur. Web sitenizi Google arama motoru sonuçlarında bulmak için de SEO çalışmaları yapmanız ve bunlardan da önce belli başlı noktalarda mutlaka profesyonel destek almanız gerekmektedir. Google arama sonuçlarında sitenizi bulamıyorsanız yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır.

Web Site WordPress Ayarları

WordPress yazılımının sizin kendi web sitenizi Google arama motorunun dizinine eklemesini engelleyip engellemediğini test etmeniz gerekir. Bunun için WordPress yönetici paneline kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapın. Daha sonra soldaki menüden ayarlar kısmında okuma kutucuğunu tıklayın. Arama motoru görünürlüğü kutusunun işaretli olmadığından emin olmanız gerekmektedir.

Google Robotları Meta Etiketi

Google arama motoru, bir web sitesinin indekslenmesinde yani dizine eklenmesinde robotlarını kullanmaktadır. Robot adı verilen yazılımlar web sitenizi inceleyip sitenizin ne hakkında olduğunu kesinleştirdikten sonra indeksleme işlemini tamamlamaktadır. Bu noktada robots meta etiketi büyük önem taşımaktadır. Robots meta etiketi, web sitenizdeki bütün içeriklerinizin başlık kısmına yerleştirilen özel bir kod parçasıdır. Bu kodun web sitenizdeki durumunda sıkıntı olup olmadığını test edebilmek için Google’da bulunamayan sayfaya sağ tıkladıktan sonra “Sayfa Kaynağını Görüntüle”yi tıklayın ve şu özel kodu arayın: <meta name=”robots” content=”noindex,follow”/>

XML Site Haritası

Google arama motorunun tüm içeriklerinizin listesini veren sayfaların dizinini oluşturmaktadır. Web sitenizde yeni bir içerik yayınladığınızda bu içeriği XML site haritası üzerine eklendiğinden emin olmanız gerekmektedir. XML site haritanızı www.siteniz.com/sitemap.xml adresine giderek kontrol edebilir ve Google arama motoru sonuçlarında çıkmamasının sebeplerini öğrenebilirsiniz.

Hayat Paylaşınca Güzel: