Kategoriler
Wordpress

WordPress 5.7: Bu sürümdeki yenilikler nelerdir?

Gönderinize blokları sürükleyip bırakmak, yeniden kullanılabilir bloklarınızda iyileştirmeler, bir düğmeye tıklayarak HTTP’den HTTPS’ye geçiş ve çok daha fazlası. WordPress 5.7, içeriğinizi yönetmenize ve birkaç teknik noktada iyileştirmenize yardımcı olabilecek birkaç şık geliştirmeye sahiptir.

1. Editörünüzde daha kolay bir iş akışı

Bu sürüm, Gutenberg blok düzenleyicisine yapılan birkaç iyileştirmeyle birlikte gelir. Bu değişiklikler, herhangi bir koda dalmanıza gerek kalmadan sayfalarınızın düzenini daha fazla kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

İçeriğinizi sürükleyip bırakın

WordPress’teki blok düzenleyiciye aşina iseniz, sayfanıza içerik eklemek için blokları kullanmanıza izin verdiğini bilirsiniz. Şimdi, WordPress 5.7 sürümüyle, ‘Yeni blok ekle’ye gidebilir ve seçtiğiniz bloğu düzenleyiciye kolayca sürükleyebilirsiniz. Divi gibi diğer sayfa oluşturucuların bunu zaten yaptığı gibi. Biraz havalı, değil mi? Bu, blok düzenleyiciyle çalışmayı daha sorunsuz bir deneyim haline getirir.

Blokları WordPress düzenleyicinize sürükleyip bırakın

Tam yükseklikte bloklarla etkileyin

WordPress 5.7’nin editöre getirdiği bir diğer ek, tam yükseklikte blokların kullanılmasıdır. Daha önce, blok düzenleyici, ekranın tüm genişliğini doldurmak için kullanabileceğiniz birkaç blokla geldi. Bu tam yükseklikte blokların eklenmesiyle, site ziyaretçinizin ekranının tüm yüksekliğini dolduran daha da dikkat çekici düzenler oluşturabilirsiniz. Bu yeni bloklarla oynayın ve site ziyaretçilerinizi görsel olarak etkileyici bir web sitesi ile etkileyin.

Düğmeleriniz için daha fazla seçenek

Blok düzenleyicideki birçok bloktan biri Button bloğudur. Bu blok, sayfanıza web sitenizin tarzında bir düğme eklemenizi kolaylaştırır. WordPress 5.7 sürümüyle birlikte, artık düğmelerinizdeki içeriği dikey olarak da hizalayabilirsiniz. Ek olarak, bu sürüm, düğmenizin genişliği için önceden belirlenmiş bir yüzde ile birlikte gelir. Düğmelerinizi nereye yerleştireceğiniz ve nasıl görünecekleri konusunda size daha fazla özgürlük verir.

Sosyal simgelerinizin boyutunu değiştirin

WordPress 5.7 ile geliştirilmiş bir diğer blok, Sosyal Simgeler bloğudur. Bu blok, sosyal simgeleri sayfanıza görünmelerini istediğiniz yere bırakmanıza olanak tanır. Ve şimdi, son sürümle birlikte, bu simgelerin boyutunu da istediğiniz bir boyuta ayarlayabilirsiniz. Bu simgelere ne kadar odaklanılacağını kontrol etmenizi sağlar.

Yeniden kullanılabilir bloklarda, onları daha kararlı ve kullanımı daha kolay hale getiren birkaç iyileştirme de vardır. Yazı tipinizin boyutunu ayarlamak artık Liste ve Kod blokları gibi daha fazla blokta mevcuttur. Ayrıca, blok varyasyonları artık blok denetçisinde bir açıklama ve önizleme ile birlikte gelebilir. Git ve kontrol et!

2. HTTP’den HTTPS’ye kolayca geçiş yapın

Sitenizi HTTPS bağlantısıyla güvenceye almak, sitenizde   barındırılan kullanıcı bilgilerini, dosyaları ve diğer verileri koruduğu için günümüzde çok önemlidir. Ek olarak, web’de yeni ve yakında çıkacak her şeyin sitenizde bu güvenli modu gerektirdiğini bilmek güzel.

Bu sürümle WordPress, bir sitenin HTTPS kullanan ancak henüz HTTP’den geçiş yapmamış bir barındırma paketinde çalışıp çalışmadığını algılayabilir. Ve tek tıklamayla güncelleme işlemiyle, kolayca HTTPS’ye geçebilirken, WordPress mümkün olduğunda veritabanı URL’lerini otomatik olarak günceller. Artık bu SSL sertifikasını etkinleştirmek, ayarlarınızı kontrol etmek ve hala HTTP kullanıyorsanız tek tıklamayla hareket ettirmek için en iyi zaman.

3. Yeni ve daha basit bir renk paleti

Şimdiye kadar, WordPress arka uçta sınırlı sayıda renk şeması ile geldi. Buna ek olarak, özel renk şemalarını tanıtmak, bu sistemin nasıl kurulduğundan dolayı oldukça zordu. Şimdi bunların hepsi değişti. WordPress, özel renk şemaları eklemeyi kolaylaştıran bir CSS özel özellikler sistemi uyguluyor.

Yeni renk paleti WordPress 5.7, WordPress kaynak kodundaki tüm renkleri bir dizi farklı 56 tonla yedi ana renge indirgedi. Bunların tümü, tekrar beyaz veya siyah yerleştirildiğinde önerilen kontrast oranını (WCAG 2.0 AA’nın) karşılar. Yedi ana rengin tümü beyazdan başlar ve her gölgede karanlığa doğru aynı miktarda “karanlık” ile koyulaşır. Bu yeni ve daha basit renk paletini varsayılan WordPress renk düzeninde bulabilirsiniz. Geliştiricilere daha geniş bir açık ve koyu renk şeması yelpazesine sahip bir renk paleti sunar.

4. Geç yükleme: artık iframe’ler için kullanılabilir

Ağustos 2020’deki WordPress 5.5 sürümüyle birlikte, resimler için varsayılan geç yükleme getirildi. Geç yükleme, sitenizdeki bir görselin veya nesnenin ziyaretçinizin tarayıcısında görünene kadar yüklenmeyeceği anlamına gelir. Bu, bir sayfanın yükleme süresini azaltmak ve bununla sitenizin hızını artırmak için yapılır.

Artık, iframe kullanan tüm yerleştirmeler için geç yükleme de mümkündür. Örneğin, sayfanıza yerleştirdiğiniz bir YouTube videosu. Yapmanız gereken tek şey, iframe etiketinize aşağıdaki özniteliği eklemektir: loading="lazy"ve artık hazırsınız!

5. Yeni Robotlar API’si

WordPress 5.7 ayrıca, geliştiricilerin bir sayfadaki robots meta etiketini yönetmesini mümkün kılan yeni bir Robots API ile birlikte gelir. Adlandırılmış yeni bir işlevle wp_robots, kendi filtrelerini ekleyerek robots meta etiketini yönetebilecekler. Ek olarak, bu yeni API, arama motorlarının bir siteden büyük medyayı görüntülemesine izin verilip verilmediğini kontrol eden bir ayar içerir. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, robots.txt için nihai kılavuzumuza göz atın .

Bunu size neden anlatıyoruz? Çünkü varsayılan olarak yönerge 'max-image-preview: large'robots meta etiketine eklenecek ve bu, görsel önizlemelerinizin arama sonuçlarında daha büyük bir çözünürlükte sunulacağı anlamına geliyor. Örneğin Google, Google Discover’da bu şekilde sunulan görselleri kullanır. Elbette bu etiket, herkese açık değil olarak işaretlenen web siteleri için otomatik olarak gizlenecektir.

6. jQuery 3.5.1’e geçmenin son adımı

WordPress 5.7 sürümüyle birlikte, jQuery 3.5.1’e geçiş yapmanın üçüncü ve son adımındayız. JQuery’nin amacı, web sitenizde JavaScript kullanımını çok daha kolay hale getirmektir ve bu son sürüm, özellikler, güvenlik ve benzeri konularda iyileştirmelerle birlikte gelir. WordPress ekibi, WordPress 5.5’te ilk adım atılarak bir süredir bu geçiş üzerinde çalışıyor. Bu sürümle birlikte son aşamadalar. Bu, tema ve eklenti geliştiricilerinin kodlarının jQuery’nin en son sürümüyle uyumlu olduğundan emin olmaları gerektiği anlamına gelir.

JQuery ile çalışmayan bir WordPress kullanıcısıysanız, devam eden bu temizlik, kontrol panelinizde bu taşıma hakkında daha az mesaj alacağınız anlamına gelir. Ve sade bir dilde olacaklar.

WordPress 5.7 ve Yoast SEO

Yoast olarak, WordPress’in ne kadar önemli olduğunun farkındayız ve bu yüzden her zaman bu platformda yapılacak değişikliklere hazırlanıyoruz. Geçen hafta , bu WordPress 5.7 sürümü beklentisiyle bir Yoast SEO yaması yayınladık. Bu yama, Yoast SEO kullanıcılarımızı bu sürümdeki iki özelliğe hazırlamak içindir.

WordPress’in robot etiketlerini çıktılama şeklindeki değişiklikler, Yoast SEO’da bazı değişiklikler yapmamız gerektiği anlamına geliyor. Eklentimizin daha önce olduğu gibi bu etiketlerle çalışmaya devam etmesini ve SEO’nuzun etkilenmemesini sağladık. Ek olarak, eklentilerinizi otomatik olarak güncellemek WordPress’te nispeten yeni bir özellik olduğundan, otomatik güncellemelerde bazı değişiklikler yaptık. Yapmayı seçtiğimiz şey, Yoast SEO için otomatik güncellemeleri etkinleştirdiğinizde, bunları Yoast SEO Premium gibi diğer eklentilerimiz için de etkinleştirmemizdir.

Kaynak:https://yoast.com/wordpress-5-7/

Hayat Paylaşınca Güzel: