Kategoriler
Wordpress

WordPress sitelerde “HIZ” neden önemli?

Hayal edin; bir web sitesini ziyaret etmek istiyorsunuz, belki de fazla bekleyecek zamanınız yok ve sitenin yüklenmesi de birkaç saniyeden daha fazla sürüyor. Böyle bir durumda, çoktan sıkıldınız ve büyük olasılıkla da geri dönmemek üzere siteyi terk ettiniz.

Bunun nedeni, insan psikolojisi şeklinde açıklanabilir. Çünkü, ziyaretçiler her zaman hızlı bir web sitesi beklentisi içerisindedirler. Hızlı yüklenen WordPress web siteleri her zaman harika bir izlenim yaratırken, yavaş yüklenen web siteleri ise tam aksine ziyaretçinin gözünde kötü bir imaj yaratır. Ayrıca hızlı WordPress web siteleri, güvenilir ve tamamı ile profesyonel bir algı oluştururken, yavaş web siteleri ise güvenilmez ve kusurlu olarak nitelendirilebilir. Bu nedenle küçük veya büyük bir web sitesine sahipseniz, site hızını dikkate almak son derece önem teşkil eder. Örneğin; araştırmalar kullanıcıların %40’ının sayfayı 3 saniye içerisinde yüklenmediği takdirde terk ettiğini vurgular.

O halde gelin, hızlı bir web sitesinin neden bu kadar önemli olduğuna ve sitenizi hızlandırabilmeniz için neler yapılabileceğinize birlikte göz atalım!

Hızlı Bir Web Sitesi, Google Sizi Üst Sıralara Taşır

Siteniz hiç kimse tarafından görünür olmadıktan, yeterli trafiği almadıktan ve Google tarafından önerilmedikten sonra; maalesef sizlerin web sitesi için ne kadar çok emek harcadığınızın bir önemi kalmaz. Bir bakıma “Google da insan psikolojisi gibi çalışıyor” denilebilir. Şöyle ki, ziyaretçilerin beklentisi olan hızlı bir web sitesi, aynı zamanda Google tarafından da beklenir. Google’ın algoritması, insan görüşlerini de esas alır. Google, WordPress siteniz hızlı yüklendiği zaman bilir ki, ziyaretçiler sitenizde daha uzun süre geçirir ve başka sitelere daha az yönelim içerisinde olurlar. Bu noktada Google, yüklenme hızı yüksek siteleri bir nevi ödüllendirerek, onları arama sonuçlarında daha üst seviyelere çıkarır.

Daha da fazlası, site hızınız Google kalite puanınızı doğrudan etkiler ve SEO uyumlu bir web sitesi adımlarından birisini gerçekleştirmiş olursunuz.

Ziyaretçilerinizi Yüksek Hızlı Web Siteniz ile Karşılayın!

Ziyaretçilerin sayfada kalıp kalmayacağını belirleyen en önemli faktörlerden birisi de aradıklarını bulabilmelerinin yanında, elde ettikleri bilgilere ne kadar sürede eriştikleridir. Web sitesi hızı bu noktada kullanıcı memnuniyetini doğrudan etkileyen noktalardan birisidir. Eğer kullanıcılar sitenizden memnun kalmazlar ise, doğal olarak bir daha sitenizi ziyaret etmez ve başkalarına da öneride bulunmazlar. İşletmenizin bülten aboneliğini dahi durdurmayı düşünebilirler.

Dahası Google tarafından puanınızı düşürecek sıçrama olayı da bu noktada başlamış olur. Yani ziyaretçiler sitenizden aniden ayrılarak başka web sitelerine yönelirler. Bu durumda, SEO puanınız düşer ve üst sıralardaki yerinizi kolayca kaybedersiniz. Siteniz için gerekli organik trafik ve etkileşim sağlanamaz. Ayrıca, satış yapan web siteleri için, ödeme iptallerini de %80’lerin üzerine çıkaran bir durumdur.

Hızlı Web Sitesi İçin İpuçları

Birkaç küçük ipucu ile beraber sitenizin hızını arttırmanız mümkün;

  • Web Sitenizi Temiz Tutun

Web sitenizin hızını yavaşlatan bir virüs olabilir. WordPress siteniz için bu tür kötü yazılımları tespit amacı ile bazı virüs tarayıcı sitelerden veya eklentilerden hizmet alabilirsiniz.

  • Sayfa Hızınızı Kontrol Edin

Web sitenizin yeterince hızlı olup olmadığını da yine internet üzerinden öğrenmek mümkün! Tek yapmanız gereken web site hızını kontrol eden bir servisten web sitenizin hızını öğrenmek olur. Böylelikle, yapacağınız optimizasyon işlemlerine de karar verebilirsiniz.

  • WordPress Hosting Tercihinizi Doğru Yapın

Web sitenizin yeterince hızlı olmamasının bir diğer nedeni de sitenizin sahip olduğu barındırma hizmeti, yani hosting olabilir. Hosting hizmetiniz, sitenizin bileşenlerini veya trafiğini kaldıracak yeterlilikte olmayabilir.Bu durumda ihtiyaçlarınız için daha uygun, yeni bir hosting almanız veya sitenizin mevcut hosting paketini yükseltmeniz gerekir.

Yönetilebilir WordPress Hosting ise bu noktada en iyi seçenektir. Bu barındırma çözümü, WordPres yapısı için özel olarak optimize edilmiş olup, maksimum site hızı almanızı sağlar.

Hayat Paylaşınca Güzel: